Recenzie hotelov Alanya

 
Známa aj ako bývala Alaiye je tureckým plážovým letoviskom, súčasť provincie Antalya v oblasti Stredozemného mora. Od mesta Antalya je vzdialená 166 kilometrov. Alanya /Turecko/ je vzdialená 2 hodiny cesty od medzinárodného letiska v Antalyi a pol hodiny od letiska Gazipasa. Nachádza sa v zálive na Anatolskej pobrežnej pláni Pamphylie. Leží medzi pohorím Taurus na severe a Stredozemným morom na juhu, je súčasťou Tureckej riviéry. Alanya je lemovaná štvrťou Manavgat pozdĺž pobrežia, pohorím Gündoğmuş, Hadim a Taškent v provincii Konya, Sarıveliler v provincii Karaman, a pobrežným okresom Gazipasa . V tejto časti Turecka rastú ihličnaté i listnaté lesy vrátane tzv. libanonského cédru, vždyzelených kríkov, figovníkov a borovice čiernej. Alanya ponúka plytké vody a čistú teplú vodu, čo je ideálne aj pre turistov s deťmi. Vo východnej časti je situovaný prístav (centrum mesta) a Keykubat Beach (pláž Keykubat), pomenovaná po Sultánovi Kayqubadovi. Damlatas Beach (pláž Damlatas) a Cleopatra Beach (Kleopatrina pláž) sa rozprestierajú na západe.

Turecká Alanya bola pôvodne postavená ako pevnosť, mala chrániť mesto v období križiackych výprav. Ako pevnosť bola využívaná počas viacerých ríš – Ptolemajovcov, Seleucidov, Rímskej, Byzantskej a Osmanskej ríše. Dominantou je Alanya Castle (hrad Alanya), ktorý pochádza z obdobia vlády Seljukov z roku 1226. Väčšina pamiatok Alanye sa nachádza práve v komplexe hradu. Od roku 2007 prebieha renovácia hradu a okolitých stavieb. Staré hradby obklopujú väčšinu východnej časti poloostrova, dá sa po nich chodiť. V tureckom Alanya Castle je postavených viacero historických víl, ktoré sú dobre zachované, postavené boli v období Osmanskej ríše. V areáli hradu sa nachádza aj mešita Sȕleymaniye, ktorú dal postaviť Suleiman Veľkolepý. Kızıl Kule (Red Tower - Červená veža) je ďalšia známa budova v Alanyi. 33 metrov vysoká murovaná budova stojí v prístave pod hradom. V súčastnosti sa využíva ako etnografické múzeum. Sultán Kayquabad priviedol architekta Ebu Ali-ho z Aleppa v Sýrii, aby postavil túto stavbu. V tureckej Alanyi je postavených viac ako 80 veží, za zmienku stojí osemboká stavba, ktorá slúžila na ochranu Tersane (lodenice), ktorá je ukážkou stredovekej vojenskej architektúry. Vďaka svojmu architektonickému dedičstvu je Alanya v Turecku členom Norwich – based Eurppean Association of Historic towns and Regions. Dôkazom toho, že mesto žije kultúrou je viacero festivalov. Nemožno nespomenúť Tourism and Arts Festival, ktorým sa otvára turistická sezóna. Usporadúva sa približne koncom mája až začiatkom júna. Na konci sezóny sa organizuje International Culture and Art Festival. Konajú sa aj jazzové dni – Alanya Jazz Days.

Pre oblasť Turecko Alanya je typické stredomorské podnebie, väčšina dažďov prichádza v zime, letá sú horúce a suché. Prítomnosť pohoria Taurus spôsobuje občas hmlu, vďaka čomu je ráno vidieť dúhu. Aj počas teplých letných dní je možné vidieť zasnežené kopce tureckého Taurus Mountain. Hlavnými letnými dovolenkovými mesiacmi sú júl a august, kedy sa teplota pohybuje okolo 30°C. Najnižšie zimné teploty sa pohybujú v rozmedzí 7°C – 9°C. Trvajú len veľmi krátko. Jar a jeseň máva teploty od 18°C do 25°C. Pre toto počasie je Alanya vhodná pre outdoorové športy: windsurfing, parasailing, plavba na „banánových“ člnoch. Schladenie v období horúčav ponúka aj aqua park Sealanya s najväčšou dráhou v Turecku. Odporúča sa aj výlet do Damlatash Cave (DAMLATAŞ MAĞARASI), jaskyne, ktorá sa nachádza v centre mesta Alanya. Názov DAMLATAŞ sa dá voľne preložiť ako kameň v daždi (damla – kameň, taş – kvapka). Okrem osvieženia a samotnej atmosféry je vyhľadávaná astmatikmi.

V Alanyi v Turecku premávajú autobusy alebo minibusy – dolmuše (turecky – dolmuş) z dvoch autobusových staníc. Ďalej sa dá využiť taxi či auto. Odporúča sa chodiť pešo alebo si požičať bicykle na niektorom z početných terminálov, pretože v starom meste je viacero obmedzení prejazdu. Turisti radi využívajú aj lode a kompu. Turecká Alanya dáva priestor milovníkom nákupov. V meste sú početné butiky a remeselné stánky s výrobkami z kože, šperkami a tradičnými remeslami. Toto moderné letovisko Turecka s množstvom aktivít pre všetky vekové kategórie je vhodným miestom pre letnú dovolenku. Najčastejšie turisti využívajú all inclusive. Moderný prístav Alanya ožíva v noci rušnou zábavou, je plný barov a reštaurácií. Odporúča sa ochutnať tzv. lahmacun či sladkú baclavu. Paralelne s morom beží hlavný bulvár – Atatȕrk Bulvarı. Ak by si návštevníci chceli urobiť výlet, môžu si zájsť do neďalekého mesta Konakli, ktoré leží západne on Alanye. Vyhľadávané je vďaka vidieckemu prostrediu. Aj napriek výstavbe veľkých hotelových komplexov si mestečko zachovalo atmosféru dediny, oblasť je plná fariem. Navštíviť je možné aj mesto Ocurcalar.
 najnovšie recenzie
Hotel Pegasos Resort
Hotel Pegasos Resort 5*
Turecko, Alanya, Avsallar
"hotel trošku sklamal, inak by to bola super dovole"
20 recenzií
90%
Hotel White Gold & Spa
Hotel White Gold & Spa 4.5*
Turecko, Alanya, Obagöl
"Nikdy viac, podradný hotel"
11 recenzií
82%
Hotel Vikingen Infinity Resort
Hotel Vikingen Infinity Resort 5*
Turecko, Alanya, Avsallar
"Najhoršia dovolenka"
6 recenzií
64%
Hotel Ozkaymak Select Resort
Hotel Ozkaymak Select Resort 5*
Turecko, Alanya, Avsallar
"Max 3* pre hotel"
7 recenzií
75%
Hotel Kemalbay
Hotel Kemalbay 5*
Turecko, Alanya, Konakli
"Strašné niečo, nikdy viac "
7 recenzií
68%
Hotel Justiniano Park Conti
Hotel Justiniano Park Conti 5*
Turecko, Alanya, Avsallar
"Dobrá dovolenka"
21 recenzií
80%
Hotel Grand Atilla
Hotel Grand Atilla 3*
Turecko, Alanya, Alanya
"Najhoršia dovolenka"
5 recenzií
50%
Hotel Saphir Resort & Spa
Hotel Saphir Resort & Spa 5*
Turecko, Alanya, Okurcalar
"Veľmi dobrá dovolenka"
3 recenzie
93%
Hotel Galeri Resort
Hotel Galeri Resort 4*
Turecko, Alanya, Okurcalar
"Veľmi dobrý hotel."
31 recenzií
84%
Hotel Alaiye Resort & SPA
Hotel Alaiye Resort & SPA 5*
Turecko, Alanya, Avsallar
"Super dovolenka"
8 recenzií
90%
Ďalšie
Pridaj vlastnú recenziu
Moment...